Szczera poezja ze Strefy Ciszy

20 grudnia 2014

tomik 3.cdr Poeci odchodzą i kończy się pewna epoka. Tak, odchodzą, ale ich poezja pozostaje. Staje się przewodnikiem i wzorem dla nowych pokoleń poetów. Oczywiście poezja ewoluuje, zmienia się i każdy czas przynosi inny styl.
Bronek z Obidzy Kozieński nigdzie się nie wybiera, nie odchodzi – wręcz przeciwnie. On wchodzi ze swoją poezją z wielkim hukiem. Nie mam tu na myśli otrzymanej nagrody, która rozsławia poetę – tego poetę rozsławia Jego poezja. I o to w tym wszystkim właśnie chodzi. Nie pisze o tym przypadkiem. Choć nie znam autora osobiście – to wiele słyszałem o Jego skromności i prostocie. Opowiedział mi o tym pisarzu mój Przyjaciel, Poeta, Adam Kwiatek, który również posiada takie cechy. W przypadku obu panów potwierdzenie tego znajdujemy w ich poezji.
O Poezji Adama Kwiatka już pisałem (i pewnie nie raz będę pisał), dziś chcę się skupić na (za)wartości STREFY CISZY Bronka z Obidzy Kozieńskiego.
Wydawnictwo Agharta, miękka oprawa, sześćdziesiąt dwie kartki na które autor wylał szczere swoje wersy:

Nie martw się Anka, będzie dobrze,
niech tylko czas się nam oddali,
zobaczysz złapię jeszcze oddech,
nie będę pił, przestanę palić,[…]

To fragment wiersza SASKA KĘPA, który jako pierwszy (choć umieszczony na szesnastej stronie) wywarł na mnie (i nie tylko na mnie) ogromne wrażenie. To jest szczere – przyznanie się do własnych słabości, własnych upadków i prawdziwej szczerej chęci powstania z kolan. Każdy czytelnik, czytający ten wiersz może wczuć się w rolę Anki, i przyjąć zapewnienia o chęci poprawy.

Znowu gdzieś życie ze mnie uciekło,
choć nikt mi na złość wody nie zatruł.
Za czarne, białe, niebo i piekło,
pije do lustra, piję do wiatru […]

To z kolei fragment wiersza DO WIATRU – szczerość w prostych słowach, której niestety tak mi brakuje we współczesnej poezji. I ten wiersz przywraca we mnie poczucie, że nie wszystko stracone, że spotkać można otwartych, szczerych i prawdziwych ludzi z (nie)przypadku. Piękna jest odwaga autora, który nie chowa swoich słów w wyimaginowanych światach, w których wszystko i wszyscy (a zwłaszcza autor) są tacy „Oh, ach”

Kolejny dowód szczerości (tematyki, którą wielu próbuje zakryć pod płaszczykiem moralnego życia ) odnalazłem w wierszu MENTOL, którego również fragment przytoczę:

Kiedy utraciłem zdolność kredytową,
rano nie starczyło na zwykłe śniadanie,
napiłem się piwa, przegryzłem miętową,
stojąc po zasiłek – dziękuję ci Panie:[…]

To tylko trzy wiersze, które tak bardzo przykuły moją uwagę, tak że czytałem je nie jeden raz. Ale nie tylko te mają ogromną wartość i przekonują do zapoznania się z autorem, Jego przeżyciami i emocjami.
W tomiku odnajdujemy również wiersze o przyrodzie, którą autor bardzo kocha – w końcu to góral z krwi im kości, który tak bardzo tęskni za poznanym światem – Lasów, przyrody i rodzinnych stron.

Musicie Piotrze pokochać drzewa albo nauczyć
żyć na nowo, one rosną niczym człowiek,
i jak on szybko odchodzą […] (Ekosystem)

Poeta – dobry obserwator. Takim właśnie w moim przekonaniu jest Pan Bronek. Obserwuje ludzi (również i zwierzęta), i wszystko to co dzieje się wokół nas np. BRZOZA:

To ja brzoza, słyszałaś mnie wierzbo?
U nas pogoda, tak jak lubisz,
mgła się zatacza nad lotniskiem […] – czy tematyka znajomo brzmi? Proszę przeczytać mój ulubiony fragment tego wiersza…

Nie umiem szlochać na pół twarzy,
tak, jak dziś cały twój kraj zapłacze,
muszę już kończyć, żegnaj wierzbo,
teraz już na mnie mgła się toczy […] – Politycznie?

Ostatni wiersz, a raczej fragment, który chciałbym przytoczyć , jest o tematyce w ten czas nam bliskiej – o tematyce świątecznej

Złożymy ci profil prawdziwy
z małym żłóbkiem, posłaniem ze słomy
byś samotnych, pół martwych ożywił,
prosząc darmo swoich znajomych. (Kolęda Naszej Klasy)

Jak wspomniałem wcześniej, autor w swoich wierszach nie ukrywa swojej tęsknoty za rodzinnymi stronami (Na końcu zostaliśmy sami, Daje krzepę, krasi lica )i – z racji, że wyjeżdża za granicę do pracy – gdzie obserwuje i pisze (Między torami, Dortmund – Germania, Dortmund – Germania (Strefa), ku uciesze czytelników.

Zachęcam do zapoznania się z twórczością tego autora. Wiersze znaleźć można w Internecie, ale ja zachęcam do zakupienia papierowej wersji tomiku. Zapraszam do obejrzenia materiału o autorze, znalezionego na http://www.youtube.com/watch?v=bDl-sK3S9a8